Friday, March 2, 2007

NLP a sekrety mowy ciała

NLP, Neurolingwistyczne Programowanie. Teksty są wybranymi artykułam lub fragmentami artykułów, do których podane są:
źródło pochodzenia oraz nazwisko autora.
Jeśli z jakichkolwiek przyczyn chcesz by Twój artykuł został usunięty – proszę o kontakt: centrum.nlp@poczta.fm





________________________________________
Sekrety mowy ciała
Justyna Gul


Rosnąca popularność NLP, zagadnień związanych z wywieraniem wpływu i wrażenia na innych sprawia, że wyrażenie "mowa ciała" nikogo już nie dziwi. Zdajemy sobie sprawę, że na to jak odbierają nas inni mają wpływ nie tylko nasze walory zewnętrzne, ubranie, to co mówimy, ale także to, jak się poruszamy.

Gesty, ruchy ciała to elementy niewerbalnej autoprezentacji, której znajomość może okazać się nieoceniona. Jak wielkie znaczenie ma fakt osiągnięcia pożądanego wrażenia wie każdy, kto choć raz wybrał się na rozmowę kwalifikacyjną.
Co sprawia, że wśród setek kandydatów wybierany jest ten jeden jedyny? Więcej - co zrobić byś ty był tą osobą? Tu do akcji wkracza mowa ciała, a celem jest przekonanie, że pracownik kompetentny, silny i skuteczny to właśnie TY!

Już od chwili, kiedy przekraczasz próg firmy pracujesz na wyobrażenie o twojej osobie. Nie kul ramion, nie przemykaj po kątach, tylko krocz odważnie z podniesiona głową. Do gabinetu przyszłego pracodawcy wejdź energicznie, wyprostowany i uśmiechnięty. Uściśnij przyszłemu szefowi dłoń pewnie i zdecydowanie, gdyż taki uścisk charakteryzuje osobę zdecydowaną i otwartą.

Usiądź wygodnie na krześle (nie rozpieraj się, ale też nie przykucaj na skraju, bo wezmą cię za nieśmiałego), a w trakcie rozmowy kieruj w stronę rozmówcy całe swoje ciało.

Odpowiadając na pytania nie wyrzucaj z siebie słów z szybkością karabinu maszynowego, ale nie popadaj też w skrajności. Powolne cedzenie słów również nie będzie dobrze odebrane - wydasz się ślamazarny i niezdarny. Podczas mówienia oddychaj równomiernie i swobodnie. Sprawisz wtedy wrażenie osoby spokojnej, opanowanej i pewnej siebie.
Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja stresująca nawet dla największych stoików, a napięcie, nerwy łatwo zdradzają gesty naszych rak. Nie zaplataj podczas rozmowy rąk na piersi - to zasugeruje, że jesteś nieprzystępny. Zdradzieckie jest także nerwowe zaciskanie dłoni mówiące o tym, jak bardzo jesteś zalękniony i spięty. Nadmierna gestykulacja z kolei utwierdzi przyszłego pracodawcę w przekonaniu, że ma do czynienia z osobą roztrzepaną i mało wiarygodną.

Twoje gesty powinny być spokojne, wyważone, wykonywane otwartymi dłońmi. To gesty pokoju mówiące, że nie masz nic do ukrycia, że warto ci zaufać.
Patrząc na twarz rozmówcy staraj się zatrzymywać wzrok na oczach, ustach czy punkcie na czole pomiędzy brwiami. Uporczywe spoglądanie w oczy jest odbierane jako zachowanie agresywne i wyzywające. Nie odwracaj jednak wzroku udając nagłe zainteresowanie czubkami butów, gdyż szef odbierze cię jako osobę smutną, zakłopotaną, a w skrajnych przypadkach - nieszczerą.

Unikaj też zachowań - pułapek takich jak: pocieranie powiek, nosa, przykrywanie ust dłoni czy machanie nogą w powietrzu. Choć pomogą ci rozładować nagromadzone w ciele napięcie, to dajesz się poznać jako osoba nieodporna na stres lub niecierpliwa.

Pamiętanie o tych wszystkich zasadach, regułach powoduje u ciebie dodatkowy stres? Przede wszystkim musisz być przekonany, ze podołasz temu zadaniu i, że jesteś znakomity, kandydatem na to stanowisko. To doda ci pewności siebie, a później wszystko potoczy się zgodnie z twoimi oczekiwaniami.

Jeśli jednak pomimo całego przygotowania nie okazałeś się być TYM szczęśliwcem, nie przejmuj się i nie rezygnuj. Potraktuj te rozmowy jako trening który pozwoli ci na analizę popełnionych błędów, rozpoznanie sytuacji. Bo przecież jesteś idealnym kandydatem na przyszłego pracownika.

źródło artykułu:
Sekrety mowy ciała
______________________________________
NLP na Mazurach
Tags:

ZOBACZ KONIECZNIE:
Filmy z hipnozą

No comments: